laupäev, 28. oktoober 2023

Mäng, mäng, mäng. Kernu Terasmees 2024

Mängida mulle meeldib, juba varasest lapsepõlvest saati. Igavad on inimesed, kes mängida ei oska, ei taha või ei pea seda asjalikule inimesele väärikaks. 

Tegelikult saab igasse eluvaldkonda mänguelemendi sisse panna, olgu see rutiinne töö konveieri taga (Chaplini "Moodsad ajad"), teadustöö, kunst, eraelu vm, hobidest rääkimata. "Ütle, mis on su hobi ja ma ütlen, kes sa oled" - kui tahaks asju tugevalt lihtsustada. Aga kui saad veel teada, mille peale inimene naerab, siis läheb asi tunduvalt konkreetsemaks. Mängukirg ja huumorimeel on kaks olulist isikuomadust, et pealesunnitud või vabatahtlikult võetud raskustega paremini hakkama saada. Viimaste hulka kuuluvad näiteks ülikurnavad pikad seiklusspordiüritused ja rogainid, kus huumorimeel pole väheoluline. Kui suudad ka enda üle naerda, muutud vähem kurjaks enda ja teiste üle. Sest kurjaks tahaks saada ja saamegi aeg-ajalt ikka.    

Et hästi mängida ja mängu rohkem nautida on vaja harjutada. Palju harjutada. Hea, kui rutiinse igapäevase treenimise juures on mänguelement pidevalt sees, siis lihtsalt kestab kauem. Malet, kabet ja näiteks lauatennist nimetame mänguks, kuid orienteerumine on ka samasugune mäng, kus, tõsi küll, treeningud sisaldavad mh ka pikki rutiinseid jooksuotsi. Kuid kombinatsioonide õppimine ja harjutamine males on samasugune rutiinne töö. Nauding tuleb vahetus võistluses konkurentide või vastasega, kui tehtud "must" töö vilju kannab. 

Tegelikult tahtsin kirjutada ühest põnevast võistlussarjast, mida laiemalt ei teata, kuid toimub juba vähemalt 10 aastat. See on Kernu Terasmees (ja Terasnaine), mida veab Kernu piirkonna spordijuht/treener, Kernu ja Nissi koolide kehalise kasvatuse õpetaja Kaljo Põldaru (76) (pilt SIIT). Tema käe alt on välja tulnud nii tuntud sportlasi kui ka innustunud asjaarmastajaid. Kaljo töö tulemuseks oli, et omal ajal räägiti Harjumaal Haiba sovhoosist kui spordi sovhoosist kerge põllumajanduse kallakuga. Tema innustusel ja eestvedamisel ehitati Kernusse korralik jalgpallistaadion ja tenniseväljak. Seal on ka discgolfi rada. Haiba Rahvamaja sobib paljudeks, sh sportlikeks tegevusteks. Jaanuaris kirjutasin lauamängude turniirist, mida korraldas samuti Kaljo.

Ma sain temaga tuttavaks vähem kui aasta tagasi, kui läksin Haibasse lauatennist mängima. Eelnevalt kuulasin maad Ivo Milleri kaudu, nüüd olen selle toreda seltskonna kindel liige. Kolmapäeva õhtud on reeglina planeeritud Haibasse pinksitrenni jaoks, kus ei puudu ka saun. Kaljo on seltskonna hing, nähtav ja nähtamatu, kuid kõigi jaoks alati olemasolev. Mängib väga hästi lauatennist, tema võitmine on igale mehele auasi. 25 aastat tagasi toimusid Haibas pidevalt lauatennise turniirid, kuhu ma millegipärast ei jõudnudki, vaatamata sellele, et mängisime tookord palju ja Keilast käis Haiba turniiridel mitmeid geolooge. Kaljol on veel alles tolleaegsed turniiritabelid, nagu näiteks see 1989. aasta tabel (NB! 28. okt), kuhu märkisin geoloogid eraldi peale.

Kernu Terasmees koosneb 22 alast, millest kergejõustik eraldi 5 alast. Esimene võistlus  (vibulaskmine) toimub 10. novembril ja viimane (jalgpallielemendid) 18. mail. Tasusin ka osalemistasu ära, mis oli 20.- eurot kogu sarja peale (!!??) .

Allpool on siis loetelu kõikidest aladest, millest enamusega olen kas vähemal või suuremal määral elus tegelenud (vt näiteks Treenerid). Samas on igal juhul vaja paar nädalat enne võistlust treenida vastavat spordiala veel eraldi. Seega ootan üritusi ja järgnevat spordiaastat suure huviga. 

Vibulaskmine - Ei saa osaleda (olen tagasiteel Berliinist)

Sõudeergomeeter - pigem nõrgapoolne. Treenime

Sulgpall - peaks hakkama saama. Vaja ühte trenni

Noolevise - saan hakkama, käsi on tundlik

Lauatennis - väga ok (näit SIIN)

Korvpallielemendid - sobib, eriti vabavisked (Keila MV)

Male - sobib, kuid tahab veebis mängimist. NB! f7 (Male)

Suusatamine - sobib, sõidetud on kõvasti (viimane suusasõit)

Kabe - sobib kuid tahab teooria meeldetuletamist

Kardisõit - sobib, saaks vaid natuke enne harjutada (Kardimees)

Laskmine - väga ok (Laskurmees)

Koroona - sobib (lapsena palju mängitud)

Ujumine - sobib (omajagu käidud ka trennides) (Pentathlon)

Discgolf - kehv harrastaja, kuid mitte lootusetu

Petank - kui tunnetuse kätte saab, pole hullu

Jüriööjooks - pikema maa jooks sobib (teistega võrreldes)

Orienteerumine - muidugi sobib (Etsi blogi on viiteid täis)

Jalgrattakross - sobib kenasti (natuke on ikka treenitud ja võisteldud)

Tennis - pole eriti mänginud, kuidagi saan palli üle, sh servi

Sangpommirebimine - ilmselt loobun

Kergejõustik (100, kaugus, kuul, ketas, oda) - kehv igal alal

Jalgpallielemendid - sobib, triblamises olin lapsepõlves tugev ja lüüa oskan ka (Jalgpallipäev)


2023 Kernu Terasmees ja Terasnaine olid Mattis Alliksoo ja Mirje Viimsalu (sauespordikeskus.ee)


Seega: mäng, mäng, mäng ehk sport, sport, sport (nagu naine seda tõlgendas)


4 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Kuskohas Keibus jalgpallistaadion ja tenniseväljak asuvad?

311°; 0.0842 nm

Lea ütles ...

Kernus:)
Kaljo on fantastiline. Aastaid tagasi ütles ta mokaotsast, et Uus-Meremaa lauatenniseturniir (veteranide MM äkki?) on tema suur unistus, aga pensionäri sissetulekutega sinna ei sõida. Toonane rahvamaja juhataja Merle Beljäev algatas siis kampaania "Saadame Kaljo Uus-Meremaale!", vajalik raha kogunes kokku mõne päevaga ja kõige toredam oli see, et seda kõike õnnestus Kaljo teadmata organiseerida.
Terasmees on omaette väljakutse. Jõudu!

eduardp ütles ...

Siia paneks suure südamemärgi.

eduardp ütles ...

Staadion ja tenniseväljak on ikka Kernus. Parandasin tekstis ära.