Olümpiaadivõitjaid on igasuguseid. Meie keskkooli klassis oli neid mitu, kelle IQ üle 150 (nii hindas üks neist geeniustest). Kuid see, kuidas taolised anded elus hakkama või ühiskonnale kasulikuks saavad, on omaette teema.
Uku-Laur Tali, samuti nö olümpiaadivõitja, kes oli Saaremaa o-festivali peakorraldaja (nii võiks seda 4-päevast orienteerumist kokkuvõtvalt nimetada) sai minu arust hakkama millegi erakordsega. Kes vähegi on võistlusi ette valmistanud, kaarte joonistanud, radu teinud, rajakaarte vormistanud, võistluskeskusi ehitanud ja kogu seda tegevust korraldanud ning koordineerinud, mõistab ehk paremini järgneva loetelu mastaapsust.
- Neljapäevak Muhus - Uku-Laur oli peakorraldaja ja rajameister
- Reedene treeningpäevak Kuressaare linnuse ümber - Uku-Laur oli peakorraldaja ja rajameister. Start oli avatud 20.00-ni.
- Laupäeval Eesti MV sprint Kuressaares - Uku-Laur oli peakorraldaja sellel ja ka järgnevatel EMV võistlustel.
- Laupäeva õhtul/öösel Eesti MV öine rada Pidulas - peale Kuressaare võistluskeskuse kokkupanemist tegi öötundidel puhkuseks kommentaatoritööd.
- Pühapäeval Eesti MV sprinditeade Leedri külas. Tegeles jälle kõigega.
Lisaks oli ta kõikide ülaltoodud maastike suurepäraste kaartide autor, millega kaasnes ka suures mahus kooskõlastuste tegemine. Nimetaks siin veel reklaammaterjali valmistamist, teleproduktsiooni tegemise mõtte algatamist ja kaasamõtlemist ning koordineerimist jpt tegevusi. Tema peas töötab võimas ja kiire protsessor, mida toetab suur püsimälu maht. Kuid lisaks intellektuaalselt väga ärksa ja ülisuure töövõimega inimesele on tegemist suurepärase suhtleja ja stressiolukordade lahendajaga. Peale kõige hoiab ta end sellises füüsilises vormis, et ka Eesti MV-l põhiklassis suudaks tehnilistel radadel medalile joosta.
Pildil tänab ta kõiki korraldajaid ja abilisi. Supertegijaid oli seal palju - Tiina-Maria, Sass, Tomi-Andre jpt, sh Saaremaa orienteerumisklubi liikmed. EMV koduleht on SIIN.
Kommentaatoritööd tegi iga päev EOLi president Sixten Sild (lisaks koostas pressiteateid), Kuressaares toetas teda Arthur Raichmann.
Esmatutvus kaardiga ei tekitanud radade planeerimise osas erilist optimismi, sest enamus õuealasid olid kinnised, läbipääse vähe ning tänavavõrk suhteliselt lihtne. Oli kohe selge, et rajaplaneerimise ülesanne pole kerge. Põhirõhu panin teevalikute tegemisele, mille teostamiseks pidi loomulikult ka täpselt orienteeruma. Kuid suurtel kiirustel ja hapnikuvõlas joostes võivad ka lihtsad lahendused osutuda keerulisteks. Seda laua taga ette ennustada pole võimalik, tõde selgub alati võistlusel. Planeerisin rajad 12 min piirimaile, et ka MN20 juuniorid saaksid välja normaalse ajaga. Optimaalseim rajapikkus meestel oli 3550 m ja naistel 3160 m. Kartsin natuke, et tipud jooksevad alla 12 min.
Etapp 34-38 (N21 etapp 3-4)
Pargis jooksutamine oli vajalik selleks, et viia naisvõistlejad sellise nurga alla, et neil tekiks tahtmine valida vasakpoolne variant, mille pikkus oli lausa 57 m parempoolsest enam ja esimeseks sooviks väljuda pargialalt lähimast väravast. Reeglina on soov joosta alguses otse ja päras pöörata. Kui vaadata etappi tagurpidi, siis tuleks teevalik sageli teistmoodi.
Tundub, et lõks õnnestus. Enamus naisi läkski vasakult, kusjuures mitmed, nende hulgas hilisem medalist Evely Kaasiku, käisid sisehoovis lisahaaki tegemas. Võitja Margret Zimmermann valis sellel etapil lühima tee.
Meestel oli esimene teevaliku etapp 33-45. Idee oli sarnane - suunata jooksjad punktist väljumisel justkui otseteele, mis aga osutus vasakpoolsest variandist 46 m pikemaks.
Siin olid mehed nutikamad ja enamus neist lõksu ei läinud. Tõsi, mitte kõik ei pööranud kohe tagasi ja ei suundunud diagonaalis vasakpoolsesse väravasse.
Edasi olid meeste ja naiste etapid sarnased. Selle tingis mh ka teleproduktsioon, kus tuli kaamerate juurest ja ühistest ajavõtupunktidest läbi joosta.
Etapp 38-45
Lõunapoolne variant oli lühim, kuid vaid 12 m keskmisest. Viimast oli lihtsam otsustada ja lahendada. Ajalised erinevused olid siin väikesed.
Läbi kohviku oli etapp 30 m lühem, kuid sealt ei läinud keegi. Samas tuli kohvikuõues teha palju pöördeid ja ka laudpõrand oli libe. Sellel etapil toimus mitu kinnijooksu tupikusse (sh kaamera ees jooksid kinni Timo Sild ja Ats Sõnajalg).
Etapp 46-47
Läbi kohviku oli 12 m lühem. Sealt läks vist ainult Kristo Heinmann, kuid oli teistest 3 sek aeglasem.
Etapil 47-43 kogus keskmise teevalikuga võrreldes 30 lisameetrit juurde Annika Rihma, kes läks paremalt. Kaugem vasakpoolne variant oli aga parempoolsest veel 13 m pikem. Sealt läks Mari Linnus.
Meestest läksid paremalt Kenny Kivikas ja Jaagup Truusalu. Oluline oli ka väljumine KP57-st - kas vasakult kohviku poolt või paremalt hoovist. Otsejooksul oli üks aeglasem koht, kus pidi puuokste alt kummardades läbi minema. Pikem parempoolne teevalik polnud siiski aeglasem, parimad läbisid selle etapi sisuliselt sama ning Annika naistest esimese ajaga. Olulist rolli mängis siin ka jooksuvõime. Kõik nimetatud orienteerujad olid rajal ühed kiiremad.
Lühim variant oli lõunast ja maja tagant läbi. Parempoolne teevalik oli sellest ligi 40 m pikem. Naised läksid kõik lõunast. Meestest kogus paremalt lisameetreid jälle Jaagup Truusalu ning ka Lauri Malsroos.
Kõige lühem variant oli joosta läbi õueala ja lahendada etapp vasakpoolse ringiga (488 m). Hea variant oli joosta ka otse läbi haljasala (509 m). Lõuna poolt minnes oli distants 100 meetrit pikem.
Naistest nägi lühima teevaliku ära Evely Kaasiku ja sai parima aja, mis tõi ta tagasi medalikonkurentsi. Annika kogus sellel etapil tehtud lõunaringi veaga väga palju lisameetreid ja kaotas Evelyle 1:24 (!). Margret ja Teele Tšoba lahendasid ka selle etapi hästi (nö keskelt) ning olid siin kahekesi liidrid.
Meestest oli rohkem neid, kes leidsid üles põhjapoolse variandi - Sergei, Ats, Kristo Heinmann. Nii Jaagup kui Timo Sild läksid ka põhjast, kuid kogusid enne seda erinevatel teevalikutel lisameetreid.
Etapid 49-50 (vaatepunkt)-51
Mõlemal korral oli läbi turuplatsi jooks lühem, peale vaatepunkti (KP50) ligi 50 m. Turg oli inimtühi ja seega sealt läbijooksul takistusi polnud. Jooksjad seda teevaliku tegemisel muidugi ei teadnud.
Mõlemal etapil kasutati rohkelt kõiki variante, liidritest valisid lühemad lahendused Margret ja Evely, vaatepunktist otsejooksuga pikema tee Annika ja Teele.
Mehed läksid etapil 50-51 valdavalt tagasijooksuga vasakult. Lisameetreid kogusid jälle Jaagup ja Timo.
Lõpu eel oli üheks oluliseks teevalikuülesandeks etapp 58-61. Eeldasin, et paljud valivad lihtsalt teostatava lõunapoolse variandi ja nii ka tehti. Samas oli põhjapoolsem ring 20 m lühem.
Naistest tegi jälle hea valiku Evely, ehkki kaotas lõunapoolset varianti läbinud Annikale 4 sek. Margret kaotas samal teevalikul Annikale 13 sek. Seega tulid ajavahed peamiselt jooksukiirusest ja Annika, vaatamata väga suurele lisameetrite hulgale, kaotas vaid tehniliselt hea soorituse teinud Margretile ning sai hõbemedali. Evely Kaasiku parandas algusosas tehtud suure vea järgneva hea jooksuga ning saavutas pronksmedali Teele Tšoba ees, kes tegi rumala vea lihtsal etapil 37-41. Teist ja kolmandat kohta lahutas 1 sek.
Meestest lahendas selle etapi esiotsa meestest kõige paremini Kristo, teistel tuli lisameetreid juurde. Eriti agar oli siin Lauri Sild, kes ampsas põhja poolt veel ühest hoonest ümberjooksu juurde.
Väga pingelises esikohaheitluses jäi peale suurepärase soorituse teinud Sergei Rjabõškin. Üks favoriitidest Kenny Kivikas kaotas talle etapil 58-61 4 sekundit ja see sai määravaks. Sergei valis siin lõunapoolse pikema variandi. Kolmandaks tuli juba suurema kaotusega Jaagup Truusalu, kelle jooks oli tehniliselt ideaalsest kaugel, kuid jalg kerge. Lauri Sild sai hea jooksuga 4. koha, ehkki tegi vea etapil 45-46 (nagu Timogi). Musta hobusena startinud üks favoriitidest Timo Sild tegi suuri vigu ja valesid teevalikuid ning sai 5. koha. Kummaline, et vennad Lauri ja Timo tegid sarnaseid vigu. Näiteks lisaks kinnijooksule etapil 45-46 ei näinud kumbki hoovist läbiminekut etapil 55-56.
VIDEO LIVE ülekanne (algab 17:40). Hiljem pannakse ülekanne vist ka YouTube'i)
Mittepõhiklasside radade teevalikust tooks näitena etapi 36-39. Soovisin jooksjaid suunata vasakpoolsele variandile, mis oli 50 m pikem. Tõenäoliselt see ka õnnestus :)
Järg tuleb ka sprinditeatele Leedri külas.
Mittepõhiklasside radade teevalikust tooks näitena etapi 36-39. Soovisin jooksjaid suunata vasakpoolsele variandile, mis oli 50 m pikem. Tõenäoliselt see ka õnnestus :)
Järg tuleb ka sprinditeatele Leedri külas.
Lisan siia sprinditeate EMV LIVE ülekande (algab 4:08)
Samuti Pidulas toimunud öise EMV võistluse LIVE ülekande (algab 7:10)
Samuti Pidulas toimunud öise EMV võistluse LIVE ülekande (algab 7:10)
2 kommentaari:
Tere
Kommenteerin natuke oma jooksu siin. Rada oli väga meeldiv, suurelt kiiruselt keerulisi kohti lahendada oli raske. Viimati jooksin sprinti kevadel koondise katsevõistlustel, enne seda Narvas. Seetõttu oli plaan joosta võimalikult lihtsalt.
Saabusin Kuressaarde laupäeva päeval, praamil oli ka turiste lisaks orienteerujatele. Paar aastat tagasi, kui Kuressaares turul käisin, oli see rahvast ja müüjaid täis, seetõttu otsustasin etappe 11-12 nähes kohe, et sinna ma ei lähe. Äkki, kui oleks eelmistel päevadel näinud linna inimtühjust, oleks teisiti otsustanud? Lisaks võtsin ka enne igat teeületust hoo maha ja vaatasin korralikult mõlemale poole.
10 etapi otsustasin lahendada kõige vähem kurve tehes ja kitsaid-keerulisi kohti vältides, aga jooksukiirus ei olnud siiski piisav. 13 olin planeerinud joosta nagu Kenny, aga lasin end kaasvõistlejast segada ja tegin siiski lühema aga rohkemate järskude pööretega variandi.
58-61 oli kindlasti õige 281m variant, kuna sealt sai edasi jätkata joostes.
Kõige lõpus ei näinud veel otse joone all olevat kangialust eelviimasest viimasesse punkti ja jooksin ka seal ringi.
Õnneks jooksid tugevamad orienteerujad veelgi kehvemini.
Aitäh heade radade eest!
Aitäh, Jaagup. Sellised kommentaarid lisavad sissekandele olulist väärtust.
Postita kommentaar