teisipäev, 26. juuli 2016

Mägedest tagasi. Õpime jooksma ja orienteeruma.

Astusin hommikul kaalule: 76,2 kg! Enne matka olin stabiilselt 81 ja 82kg vahel, sageli ka üle selle. Seega peaks olema väga kerge joosta, eriti veel, kui veri pulbitseb hemoglobiinist.

Tegelikkus oli natuke teistsugune. Üleeile jooksin aeglaselt 50 min, siis andis organism märku, et aitab. Isegi natuke paha hakkas. Ühe tõusu lõpus hingeldasin väga kõvasti, pulss oli 135.

Eile läksin Linnaorienteerumise päevakule Hiiule (foto: Ivo Kraus). Liikusin rahulikult, käisin põõsas, ajasin fotograafiga juttu. Keha ei soovinud teha kiireid liigutusi, aju töötas viimasega tasakaalus. Raja lõpuveerandil jooksis üks Austria klubi o-särk mööda. Esialgu lasksin tal minna, siis aga hakkasin tasakesi kiirust tõstma, et saada selgeks, kas piiras organism tempot või oli asi pigem kõrvade vahel. Jõudsin noormehele järele, viimane aga tundis, et mingi vanamees rühib kannul ja tõstis natuke tempot. Tõstsin minagi ja kuulsin teise mehe hingeldamist. Tõstsin veel tempot ja veel natuke, noormees jäi kaugele maha. Keha toimis kummalises seisus, kus mingit hingeldamist ega väsimust polnud, kuid kiirusepiiraja oli siiski peal. Vajutasingi lõpuetapid ühtlaselt kiirelt, lootes, et nii murran mägedebarjääri kiiremini maha ja saan orienteerumishooajaga alustada. Veteranide MMini oli jäänud alla 2 nädala.

Terskei Alatau mägimatk õnnestus, vaatamata keerulistele ilmaoludele, grupi väga ebaühtlasele tasemele ja väikesele mägikogemusele ning mõningastele väsimuspingetele, väga hästi. Grupi tuumik koosnes toredatest ja kogemustega matkajatest, see oli edu aluseks. Ettevalmistatud matkamarsruudi muudatus ei vähendanud matka sisulist väärtust, lubas ehk hoopis rohkem nautida roheliste imeilusate orgude võlu, kuumaveeallikaid ja ilma raske seljakotita kõrgetel kurudel käimist.


Tegin poja kahe kaameraga (Fujifilm X-T1 ja GoPro Hero4) üle 1000 pildi. Esialgse sajase valiku panin Facebooki vaatamiseks. Lisan siia vaid mõned pildid endast, sest neid oli minu kaamerates vaid mõni.

PILDID GOOGLE PHOTO's:
VALIK 1 (115, sama, mis Facebookis)
VALIK 2 (173, lisa)

IT-mees Kaur Virunurm (kõrvaloleva pildi autor) kirjutas matkast vahva lühikese ülevaate, mis koos piltidega on SIIN. Arhitekt Katrin Koov joonistas palju mägesid (FB link), ehitusinsener Marika Stokkeby tegi kogu aeg süüa ja ei vaadanud kunagi, palju lisakilosid ta enda seljakotti võttis. EE töökaaslastest täitis Raivo Attikas täisprogrammi ning kaotas sellega eluskaalust 7 kg, teist korda elus telgis ööbinud Egne Pilt üritas kohaneda tema jaoks ebatavaliste tingimuste ja kohati üliraskete koormustega ning sai kenasti hakkama.

Aitäh kõigile, kes abistasid marsruudi koostamisel (Einar Kivisalu, Kalle Kiiranen) ja laenasid vajalikku mägi- ning matkavarustust (Tarmo All, Einar Kivisalu).


Edaspidisest.

Nädalavahetusel on plaanis joosta Koprakarikal ja Himmaste sprindil. MMi ajaks tahaks heasse konditsiooni jõuda ja mitte palju kaalus juurde võtta. Augusti lõpus on rogaini EM Hispaanias, selle ajani peab mägivormi hoidma. Muul ajal on aga palju tööd.3 kommentaari:

Armo ütles ...

Palju hemoglobiin on? Vaataks meelsasti matka pilte, aga näoraamatusse ei pääse nendele ligi kahjuks. :(

eduardp ütles ...

Pole mõõtnud, tavaliselt on olnud ka kõrge (ca 160).
Tee FB-sse fiktiivne konto, maailm avaneb täies ulatuses.

Armo ütles ...

Mingit kontot ei tule! :) Eks kunagi näeme siis näitad pilte.