pühapäev, 13. juuli 2025

Rattaorienteerumise EMV Padisel-Vasalemmas. Nauding osalemisest.

Saue Tammed viis läbi rattaorienteerumise eestikad ja baltikad kolmel päeval, sest kavas oli nii sprint, lühirada kui tavarada. Maastikuks oli tuttav, paljudel orienteerumise ja seiklusspordi üritustel väisatud Padise-Rummu-Vasalemma piirkond. (Foto: Marlen Valgma)

Tuttav maastik ei tähendanud, et oleks pidanud kaardilugemisega hakkama saama. Ja kohe üldse ei saanud. Seetõttu olid kõik võistlused pingevabad ja füüsiliselt kerged. Kohad protokolli tagumises pooles. Kuid rajad olid väga põnevad.

Pikka juttu ei tule, arhiveerin oma tegevuse.

Sprint. Kord tundus vahemaa pikk, kord jälle lühike. Kompass oli särgi all, ei saanud suunale alati pihta.

Tulemused

Lühirada. Justkui läks juba paremini, kuid vead võtsid ikka meeletu aja. Samuti kaardilugemine.

Tulemused

Tavarada. Täitsa pekkis algus, ehkki midagi keerulist justkui polnud. Etapil 2-3 panin Tenno Alamaa selja taga tupikusse. Tagasiteel üritasin lõigata, kuid 3 m kõrgune vanglamüür jäi ette. Ei saanud üle :)

Susserdasin kõvasti KP9-ga, mis oli kavalalt pandud kõrgemale rajakesele. Tõnu Tänav, kes startis 12 min hiljem, sai mind kätte. Võtsin talle sappa, tagasiteel lääneosast vedasin potentsiaalset medalitaotlejat, et tal pärast lihtsam oleks. Sain ka pulsi üles, enesetunne oli väga ok. (Foto SIIT).

Vanal raudteel tundsin end kui hüdrovasara seljas. 

Pehmel heinamaal ei jõudnud Tõnul kannul püsida. Rehvid olid vist selle maastikuosa jaoks liiga kõvasti täis pumbatud. Eks Tõnu oli kergem ja tugevam mees ka. Tegin viga nii KP16 kui 17-ga. Lasin tempo alla, sest kiiret polnud kuhugi. Kuid Tõnuga koos sõitmine oli lahe. (Foto: Maris Roosipuu)


Pulsigraafik.

Tulemused


teisipäev, 8. juuli 2025

Säästliku planeeringu ja suurte vigadega pronksil. Rogaini MM Hispaanias, Quintanar de la Sierras

Läksime Marje Viirmanniga seda võistlust võitma, sest puudus ülevaade, millisel tasemel on konkurendid ultraveteranide segaklassis (XUV), vanusega 65 ja enam. Olime esimest aastat selles võistlusklassis ja varasema kogemuse järgi pidanuksime olema üsna tugevad. Tõsi, ma pole ise aastaid pikkadel rogainidel käinud, mistõttu puudus teadmine just lätlastest, kes meile seekord kindlalt ära tegid. (Silveri foto)

Koduse kaardianalüüsi järgi oli plaan üsna selge, et ultraveteranide klassis on oluline säästlikult kogu rada läbida, võtmata alguses väga suuri tõuse ja seda palava päikese all. Just rogaini algusosas pidime olema säästlikud, et minul ei tekiks probleeme krampide ja Marjel energiatasemega. Tal on nö rasvavaru üsna olematu ja organism vajab pidevalt lisakütust. Palavaga aga süüa ei taha ja kui ei söö, siis varsti ei taha enam midagi. 

Planeerimisele kulus meil ca tund, mis oli etteantud keerulise maastiku jaoks väga vähe. Kohe jätsime kõrvale kaardi kirdeosa, kus olid küll kallid punktid (pildil musta peaga nööpnõelad), kuid nende kättesaamine rohkeid tõusu- ja laskumismeetreid nõudev. Serpentiinitades läänepoolsel kaardiosal tasapisi tõusu võttes pidi tooma penskarite seas edu. 

Sama plaan oli ka Austraalia/Uus-Meremaa ülikogenud tiimil Vivid Dick (Robinson-Prince). Richard Robinson on olnud aastaid IRFi president. 

Vastas planeerisid matkakaaslased Mati Preitof ja Jaak Rohtsalu (meeste ultraveteranid ehk MUV) ning võtsid sisse just idapoolse piirkonna. Vangutasin pead, sest Mati jaoks on palavus ja suured tõusumeetrid hävitavad. Olen seda korduvalt näinud ja hoiatasin neid sellise lähenemise eest mitmeid kordi. Kuid adrenaliin oli üleval ja mindi tulemust tegema...

Kahjuks lõppes nende võistlus 6. tunnil, kui Mati jõud sai täiesti otsa. Finišisse tuldi 14. tunnil, ultrajooksja Jaak pidi seekord piirduma kerge jalutuskäiguga.

Ehkki enamus võistkondadest läks stardist itta-kagusse, siis piisavalt jagus võistkondi ka läänesuunalisel teekonnal. Päris kaua olime koos võistkonnaga Libahunt (Jana Kink, Veiko Mataloja, Veikko Tamlak) (XSV) ehkki kasutasime erinevaid teevalikuid. Samas suunas alustas ülitugev Läti paar Latvia Mix (Guntars Mankus, Irita Pukite) (XV), kes siis veel tempokalt jooksid. Etterutates saab öelda, et lääne poolt alustajatel oli medališansse vähem ja ikka sellel lihtsal põhjusel - odavad punktid.

Meie võistlusklassi lätlastest võitjad tiimist Livane (Gundega Jurane, Varis Peisenieks, Juris Švirksts) kasutasid aga hoopis vastupidist rajaplaneeringut ning külastasid ka hash house'i Neila külas. Eelneval kodusel analüüsil tundus selles kohas käimine täiesti mõttetuna. Livane läbis meist 8 km vähem, kuid võetud kõrgusmeetrite jaoks pean tegema veel väikese GIS-analüüsi. Kõrval asuval kaardil on kolme tiimi poolt läbitud rajad (lilla - Spordilinn, kollane - Vivid Dick ja sinine joon - Livane). Teise koha saanud Läti võistkond liikus rohkem kaardi keskosas.

Ehkki tempo oli meil madal, väga harva tegime jooksusamme, muutus  Marje meeleolu raskeks 4. tunnil. Pärast seda ta enam ei naeratanud enne kui finišikaare all. Lükkasin pikema pausi WP3 joogipunktini, kuhu jõudsime üsna pea. Seal olime 15 min. Sõin poolvägisi ära väikese võileiva, midagi muud ei tahtnud. Marje seis polnud kõige parem, kuid rogaini puhul tavaline. 

Vahetult enne seda joogipunkti sai mul otsa 2 l granaatõuna Värska Welli, praegust lemmikjooki, eriti külmana. Edasi tarbisin maitsetabletiga vett ja ka puhast vett. Kõike kulus omajagu, muuhulgas ka soolakapsleid. Krampe seekord ei tekkinud.

Õnneks oli ojades vett palju, seal sai nii end jahutada kui janu kustutada. Kasutasin vana Canoni digifotokat. Meil läks suletud plastikkotti Marje telefon ja minu spordikell. Lülitasin viimase starti sisenedes sisse, kuid finišis koti avades selgus, et ekraan oli must. Ilmselt oli kell end ise välja lülitanud (ootasime päikese käes starti ca 40 min), mistõttu mu enda gepsu andmed puuduvad. Pole õrna aimugi, palju tõusumeetreid võtsime, kuid mitmed ka nö keskpärased tiimid said 4-5 km kätte.

Meeleolu oli meil töine, energiatsäästev, kaugelt mitte lõbus. Mõni punkt (87) oli kummalisel kohal, tiirutasime seal minuteid. Kuid see oli vaid sissejuhatus suurtele vigadele, mis varsti aset leidsid.

Sellest punktist lahkudes nägime fotograafi põõsa taga.

Peale KP86 sörkisime asfalttee peal allamäge nii mõnuga, et kaotasime täielikult ülevaate oma asukohast. Panime end teekurvi järgi paika ja nagu kodus selgus, täiesti vales kohas.

Ragistasime võsas, kogudes korralikult tõusumeetreid.

KP 50 jäi muidugi leidmata, kuid me ei saanud kuidagi pihta ka KP105-le. Mitmel korral laskusime kindlast tugipunktist (tee käänak, kalju) suunaga nõlvast alla, kuid ikka jäime liialt kõrgele. No ei oska arvestada, kas laskusime 50 või 60 meetrit. Lõpuks läksin veel 10 m  madalamale ja suure ajakaotusega saime lõpuks 105 kätte. Uhh.

Kuid sellega asi ei lõppenud vaid hoopis algas. 

Etapil 89-41 soojenes seljas Tacticali toit, enne KP41 tegime aga paraja võsaringi lisaks. Seal sõime sooja toidu ära, stardist oli kulunud 9,5 tundi. Isu küll polnud, kuid soojad nuudlid kanalihaga olid mao jaoks ülivajalikud. Ja energiat sai ka juurde, sest kogu selle 24h jooksul sõin veel 5-6 kummikommi, oliive ning ühe Sponseri geeli. Suur kogus erinevaid batoone, pähkleid, kartulikrõpse jm jäi puutumatult kotti lebama ja lebavad siiani. Sest midagi sellist ei taha silmaotsaski näha. 

Etapil 41-31 panime lambid pähe. KP41-st väljudes pidasime liinialust teed (el liini polnud)  meile vajalikuks teeks ja suundusime teede risti poole. Marje tahtis ühel hetke punkti lõigata, ehkki mulle tundus see mõttetu tegevusena. Saimegi lõikega tee peale, kus punkt pidi asuma. Läksime paremale, kuid KPd polnud. Päris jama. Siis jälle tagasi, kuni taipasin, et olime varasemalt olnud valel teel (mida kaardil polnud). Seejärel lõikasime jälle nõlvast üles teisele teele. Parempööre õnnestus ja vahva allikakaevu juures KP31 asuski. 

KP78 oli pimedas täielik müstika, sest enne punktikohta jõudmist tuli ette kõrge kaljuriba. No mitte kusagilt polnud võimalik alla minna, seinte kõrgused ulatusid 10 m-ni. Seal oli mitmeid tiime, sh Vivid Dick. Lõpuks ütles Marje, et tüdrukud läksid kusagilt ja tagasi ei tulnud. Ning seejärel leidsime ka madalama koha, kus kadakapõõsasse hüpates sai kaljult alla. 

Punkt ise oli edasi, kaljude sees oleva tiigi juures.

Siin sai pulli meie ultraveteranidest meespaariga Tiit Tali - Maido Kaljur. Nad tulid teiselt poolt, ronisid mingisse koopasse kaljude vahele ja ei osanud öösel sealt enam välja tulla. Veetsid koopas/kanjonis 3 (!!!) tundi. Punkti kätte ei saanud.

Raskelt tuli ka järgmine - KP94. Ragistasime pikalt tihedas kadakavõsas, kuid lagedalt punkti ei leidnud. Läksime tagasi raja peale ja siis uuesti suunaga sisse. Lõpuks oli punkt mitte lageda servas vaid kusagil puude taga (metsas?). Nii see koht öösel paistis.

Uskumatu, kuid Marje, kes varasemalt on alati tahtnud, eriti öösel, minna kindlate orientiiride järgi, oli nõus liikuma otse mööda horisontaali punktist  94 punkti 71. Minna ju võib, aga ole mees ja pane end lõpus ka paika. Aga me mõlemad olime kõigest nii tuimad, et täitsa suva. Ehk veab.

Kuna rohelist võsa lõpus ei kohanud, arvasime, et oleme punktikohast kõrgemal. Ma lootsin väga, et mõni tiim tuleb alt radade ristist punkti võtma. Õnneks üks soomlastest meespaar seda tegigi ja peale paari eksirännakut me kõik ka KP71 ära võtsime. Uhh.

Tõusul KP53 juurde olid meie ees ultrajooksja Irita Pukite ja Guntars Mankus. Guntarsi samm oli aeglane, varasemast jooksjast polnud enam palju järel. Kogu võistluse ajal olid nad teinud vaid ühe suurema vea, kuid medalitest XV klassis jäid seekord ilma.

KP53-s tegin ettepaneku muuta meie rajaplaneeringut. Peale kõiki tihedates kadakavõsades ukerdamist ja kukkumisi pakkusin KP120 asemele alternatiiviks 113. Selleks oli küll vaja tõusta 140 m, kuid seda lagedal alal. Öösel (isegi ka päeval) tundus KP120 võtmine enesetapuna, lisaks pidi sealt veel ka välja tulema KP45 juurde. Rohelised alad oli tapvalt kurnavad ja üliaeglased.

Õnneks jäi Marje nõusse ja see oli üks paremaid otsuseid sellel rogainil. Samas olid konkurendid Vivid Dickist läinud seda KP-d enne meid otsima, hävisid täielikult ja kaotasid vähemalt tunni. Ning punkti ei leidnud (kollane joon skeemil).

Tõus mäeahelikku tippu oli mõnus - jahe, vaikne ja suur kuu taevas. Muidugi oleks ilusam olnud seal olla päeval, kuid ka öös on oma võlu. 

Lihtsat punkti 113 kohe kätte ei saanud, sest kaldusin ikkagi tõusul punktist paremale ja läksime punkti otsima paremalt. Siis tulime pikalt tagasi ja punkti ikka ei leidnud. Mida pekki? Ja alles tagasiteel märkasin, et KP tähis oli pandud pisikese kuuse külge nõnda, et vastassuunast tulles ei näinud seda ka 2 m pealt.

Laskumine alla järvede äärde oli piki kitsast ja järsku seljandikku, kus tuli vastu paar Tali-Kaljur. Viimasel enam suusaorienteerumise kaardialust ees ei olnud, stardis üllatas selline vaatepilt päris kõvasti. Vanameistrid orienteerumises olid teinud igasugu trikke, sh Maido oli vahepeal ka ära kustunud. Lisaks siis veel see 3h koopas istumine. Kuid nali naljaks, nad said selle kõige peale hõbemedalid, nii nõrk oli seekord meeste ultraveteranide klass. Näiteks sega ultraveteranide 7. koht oleks meeste klassis saavutanud 3. koha. Kuid medal on medal ja see jääb ajalukku. Huvitav oli aga see, et seekord korraldajad medaleid ei jaganudki. Sokid ja plastikust rogainikaardi sain mälestuseks küll.

Edasi jätkus suurte vigade tegemine KP88-ga. Justkui lihtne, kuid mitte kuidagi ei saanud künkale pihta. Meid oli seal päris palju tiime, kõik väga hädas. Lõpuks läksin teede risti tagasi ja lugesin sammudega 250 m ning suunaga punktikünkale. Ikka sattusin valele künka peale, kuid kõrval paistsid tuled ja suundusime sinna.

Enne KP56 oli soov planeeritud ring ära teha, kuid selle, ülilihtsa KP-ga tegime jälle korraliku vea. Nimelt pöörasime tagasi 50 m enne KPd ja käisime pikalt tagasi-edasi. Ajagraafikust olime üle tunni maas ja mõlema 100-lise punkti võtmine tundus kahtlane.


Kui kahte ei saa, siis võtame ühe ja jätame 36 välja. Tehtud lõige oli üks rumalamaid otsuseid, sest etapil 56-62 lagedat kasutada ei saanud,  kuna kõrge tara oli ees. Kaardil rohelisega planeeritud ja roosaga läbitud rada.

Aeglaselt kastemärjas võsas liikudes kadus ka oluline ajaressurss. Pealegi pidime ületama kolme värskelt ehitatud okastraataeda. Üldse oli neid aedu rajal väga palju ja kohati tundus, et polegi võimalik läbi saada. Aga kuidagi ikka sai.

Kui enne KP56 viga olime hommikuvärskust täis ja valmis kogu ringi ära tegema, siis nüüd oli mott parasjagu maas. Söömatus, iiveldus, tuimus tegid oma töö ja oli soov jõuda kiiremini lõppu. Liikusime nii kiiresti, et viimased kaks planeeritud tundi läbisime ühega ja jõudsime finišisse tunnikese varem.

Siin oli Marje jälle õnnelik ja naeratas. Finiš on rogaini parim osa.

Kas veel tahaksin 24h rogainile minna? Praegu küll mitte.

Kuid korraldajatele jagaksin vaid ülimat kiitust. See oli tõeliselt hästi tehtud MM, väga huvitava maastiku ja rajaga ning väga piduliku lõputseremooniaga. Kõik toimis, korraldajatel naeratused näol ja kõik väga abivalmid. Superseikluslik põnev võistlus, millest oli ka midagi kirja panna. Põnevaid lugusid rajalt oli veel, ka mõni edulugu tõi auhinnatseremoonial lausa pisara silma. Aga see selleks, ise räägivad kui tahavad.

Tulemused jm. 

Põhiparameetrite võrdlus: Livani (1.koht) vs Spordilinn (3. koht). Võsa läbimise osas andmed puuduvad. Tõenäoliselt tuli meil seda oluliselt rohkem teha.


laupäev, 21. juuni 2025

XT Suverogain Värskas

Seekord ühinesin Värska XT-rogainiMarje ja Matiga võistkonnas Lendorav (VV55DH) (foto: Heiti Hallikma). See oli viimane pikem test enne MMi, kus eelkõige tahtsin teada, kas ja kui palju lubab niude-nimmelihas joosta. Kahjuks hakkas peale esimest tundi valu tegema, muidu oleks tänast rogaini täiega nautinud, sest maastik oli vahva ja tempo pingevaba lõpuni. Õnneks saab kenasti kõndida, mis on Hispaanias põhiline liikumisviis.

Päris lahe lugu oli täna meie esipaari Timmo Tammemäe - Sander Linnusega. Nimelt läks Sander korralikku 4h tempotrenni tegema. Ja tegidki seda kuni KP92-ni, kuhu ka meie täiesti juhuslikult paar minutit enne nende katkestamist jõudsime.  

Peale seda, kui Sander võttis võistlusmeeleolus KP92 ära, jooksis lohust välja kari mehi, kes ta rajalt sõna otseses mõttes maha võtsid. Ja viisid poissmeeste õhtule... Loodetavasti töötlevad teda tagasihoidlikult, sest rogaini MM tiitel vajab 2 nädala pärast kaitsmist.

Meie rogainis suurt midagi ei juhtunud. Plaan oli hea ja jõukohane, võtsime kõik planeeritud punktid ära ja midagi kahetsema ei pidanud. Suuri vigu ka ei teinud, vaid paaris kohas ei saanud punktile kohe otse pihta. Marje vigastas kõvasti pahkluud, mis oli võistluse järel korralikult paistes ja sinine. Rajal küll kannatas, kuid jooksis siiski. Tulemus on talle alati tähtis.   

Läbisime 25,4 km ja saime üldkokkuvõttes 17. koha. Omas klassis olime teised. 

Tulemused

Üllatuslikult jäime seekord päris palju Reigo Teervalt'i kaamera ette (SIIN). Toredad pildid, lisan mõned ka siia.









Kogu kaart


laupäev, 31. mai 2025

Sekundite mäng Eesti MV sprindis Kohilas

Kui võistlusklassis (M65) on neli võrdse jalaga meest, siis on siililegi selge, et üks neist peab medalist ilma jääma.

Seetõttu oli enne Eesti MV starti kerge pinge õhus ja ainus rumal asi, mida teha sai, oli minna "panema". Tõsi, tempo pidi kogu aeg üleval olema, kuid mitte kaardilugemise arvelt. Nagunii läheb mingil hetkel kaart häguseks, tekib ebakindlus ja kaob sujuvus. Õnneks olid Kohila kaart ja rada üsna lihtsad, tempot ei pidanud kusagil oluliselt vähendama, kuid hägusaid pidurdamisi oli ikka. Sealt tulid mõnesekundilised kaotused.

Tiit Tali ütles juba stardis, et veatu jooksu korral läheb kõvaks sekundite mänguks. Ja nii ka oli.


Esimest ja teist kohta jäi lahutama 1 sek, kolmas kaotas 10 sek võitjale, kelleks tuli Mart Külvik. Ise jäin hõbedale, Tiit sai pronksi. Maido Kaljur, kes jooksis meiega samas tempos, tegi kahe punktiga suuremad vead ja langes konkurentsist. 

Kaart oli õnneks selge, aedadest läbipääsud arusaadavad. Seda viimast kartsin kõige rohkem. Väikese stopi tegin etapil 6-7, kui mingi must joon jooksis eest läbi. Õnneks oli tegemist õhus oleva soojatrassiga, mis jooksmist ei takistanud. Mõistlik oleks olnud seda trassi kaardile mitte kanda (?). 

Etapil 11-12 ei teinud ma kõige parema teevaliku, õige oleks olnud minna paremalt, kuid seda võimalust jooksu pealt ei näinud. Samuti tuli etapil 12-13 kõige kiirem aeg Maidol, kes jooksis otse.

Korralik apsakas tuli tagantjärele hinnates jooksul viimasesse punkti (14-15). Kaotasin 8 sekundit ja lõpusirget alustasin seistes selg ees. Kes tuli paremalt kaarega, nagu Mart ja Tiit, said lõpusirgele minna lendstardist.

Kaotasin Mardile viimases KPs (15) 1 sekundi ja sama vahe jäi ka finišis. Tiit kaotas meile lõpusirgel 2 sek.

Mart Külvik sai teenitud võidu, sest tegi esimese punktiga 30 sek viga, kuid jooksis selle tagasi.

Äge oli aga see, et Mardi M18 klassis jooksev poeg Pärtel Külvik tuli meeste põhiklassis teiseks! Võitja Jürgen Joonas on ka noor, kuid juba teenekas jooksja, tulnud korra sprindis Eesti meistriks. Mart on koos Pärteliga väisanud päris palju sprindi- jm maastikke välismaal, noorel poisil on kõrged eesmärgid.

Ka naiste klassis tuli võitjaks alles 19-aastane Lovise Harriette Koppel! Tõsi, Evely Kaasikut stardis polnud, samuti puudusid meestest Kenny Kivikas ja vennad Sillad. Kõik teised olid aga kohal.

Tulemused
Splitid

Pühapäeval on teade Pühali Hea Elu Keskuses. Kaart 1:3000!


Sprinditeade

M65+ ehk penskarite klassis oli 8(!) 4-liikmelist võistkonda, kus esimest ja viimast vahetust jooksid naised. Olime Marje ja Maiduga esimest aastat 65+ klassis, esimese vahetuse Tiina Talisoo tsipa vanem. Seega oli vaja vaid kõik punktid kenasti ära võtta ja võit vormistada.

Sellele vaatamata surusid kõik kõvasti, teisiti vist ei tohikski ega oskakski. Pinge oli enne starti korralik, sest tõotas tulla kiire, väga paljude lähestikku asetatud (paralleel)punktidega jooks. Näiteks klassis M35-40 (?) lõpetas kaheksast võistkonnast määrustepäraselt vaid 2.

Tiina tegi oma võimetele vastava hea ja veatu jooksu, kaotades võitjale vaid 35 sek. Tundus, et asi on tehtud. Maido kasvatas edu 2,5 minutile. Teate üleandmisel hoiatas mind, et võtaksin peale vaatepunkti hoo maha.

Hoidsin kontrollitud tempot, kuid keskmine pulss tuli ikka 150. Väike segadus tekkis etapil 7-8, kus hoone nurka arvestasin valesti. Väikese ringi segadusega langes nii kiirus kui pulss. 

Peale vaatepunkti tõusis tempo vaatamata Maido hoiatusele ja saavutas maksimumi (pulss 162) kohe peale peale KP 12-76. Tuli vale suunaga väljajooks, samuti hindasin järgmise punkti asukohta palju kaugemaks, mistõttu panin kõvasti mööda, pea metsa serva. Mõõtkava oli ju 1:3000, nagu teostusjoonis, kus teed paar sammu ja oledki juba kohal.

Kaardistasin poollagedal ära päris palju KP-sid enne, kui õige (13-80) leidsin. Viga ligi 2 minutit! Samas ärevust ei tekkinud, sest edu oli meil ikka korralik ja viimasesse vahetusse läks Marje ligi 2-minutilise eduga. Ta lõpetaski võitjana 4-minutilise eduga OK Ilvese ees. 

Tulemused


Pjedestaalipilt (foto: Tanel Meos)


esmaspäev, 26. mai 2025

Suund, suund! Kompass? Balti MV Apes, Lätis

Terve nädala olen vaevelnud hambavalu käes, mis, tänu antibiootikumidele ja valuvaigistile, on olnud veel suures osas talutav. Hea on selle juures asjaolu, et füüsilise tegevuse juures valu kaob. Nii ka orienteerumisel, ehkki baltikate pikal rajal andis jälle tunda niude-nimmelihase (?) valu. 

Baltikate kaks päeva Ape lähedal olid ilmaolude poolest täiesti erinevad. Tavarada oli külm ja vihmane, lühirada aga päikeseline ja soe. Mis aga ei tähendanud, et jooks oleks erinenud - mõlemal päeval läks see täiesti nahka.

Milles siis põhjus?

Esiteks, ei saanud üldse suunajooksuga hakkama, mistõttu ostsin endale teiseks päevaks uue kompassi. Täiesti arusaamatuid suunatrikke on juba omajagu olnud ja seetõttu usaldus kompassi vastu kadunud. Teiseks, Läti maastik oli minu jaoks raske, just tehniliselt. Kaardil oli palju jooni, sookesi ja pätsikesi, kuid maastikul neid suures osas välja ei lugenud. Üheks põhjuseks ka see, et vale suunaga jooksmisel ei saanudki vajalikke pinnavorme ära tunda. Füüsiliselt polnud probleemi, sest ebaõnnestunud alguste järel ja ebakindluse tõttu polnudki vaja eriti suruda.


Hea, et tavarajale panin kileka selga. Ligi 1,5 tundi matkamist vihmas ja külmas poleks muidu meeldiv olnud. Pilt on SIIT.


Kaardil on toodud punasega suunajooned, kuidas tahtsin joosta. Välja tuli teisiti. Enamasti kaldusin paremale.


Lühirajale läksin niisiis uue kompassiga. Kahjuks ei õnnestunud jälle. Vaid hästijoostavad etapid 6-7-8-9-10 läksid normaalselt. Arvatavasti on probleem kõrvade vahel...

Tulemused (tavaradalühirada)

Peale võistlust selgus, et auhindu jagati mõlemal päeval nii eraldi aladel kui kokkuvõttes. Marje sai neid ikka omajagu.

Lühiraja finišilõik oli pikk ja jõhker - soomülkast üles künkale ja siis pikalt poris ja pehmel heinamaal lõpuni. Siin suutis põhiklassi teatejooksus Jürgen Joonas hoida oma nappi edumaad Läti esinumbri Uldis Upitise ees. Karm minek oli, millest sain eriti hästi aru siis, kui ise pidin seda lõiku jooksma.



 Lisan siia ka mõned esimese päeva pildid korraldajate lehelt.


Ats

Ossi

Uku-Laur

Jürgen


Lauri

Rein